план конспект 9 класс(40 урок)

Тема: Наука

Тема уроку: Видатні вчені та їхні винаходи.

Мета: Освітня: Повторити ЛО теми.

Продовжувати формувати навички аудіювання.

Удосконалювати техніку читання.

Практична:Розвивати навички монологічного й діалогічного

Мовлення.

Виховна:Розширити уявлення учнів про наукові винаходи.

Розвиваюча:Розвивати ерудицію учнів.

Виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для роботи у групах (НО1), для самостійної роботи(НО2).

Схематичний план уроку

1. Початок уроку. Організація класу. Повідомлення цілей уроку ………….. 2 хв.

2. Перевірка домашнього завдання……………………. ……..…………………… 7 хв.

3. Вправляння у говорінні…………………………………….……….……11 хв.

3.Активізація мовленнєвих зразків….………………………………………. 11 хв.

4. Практика в аудіюванні тексту ………………………………………………………… 10 хв.

5. Повідомлення і пояснення домашнього завдання………………………………. 3 хв.

6. Підведення підсумків уроку та оцінювання роботи учнів  ………………….. 1 хв.

ХІД УРОКУ

I.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.

T: Hello, children! I’m very glad to see you!

Ps: We are glad to see you too!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today you’ll learn about some of the outstanding scientists and inventors, and find out why they deserved their fame. Besides, you’ll read about a new NASA project and get to know why students were involved into it.

Warming up Уведення в іншомовну атмосферу.

Учні отримують картки (НО1) і в групах по четверо-п’ятеро виконують завдання, а потім усно називають найкращі та найгірші винаходи й пропонують свої ідеї. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень.

НО1:

1.Put these inventions into two columns – the best and the worst. Explain your point of view.

2.Think of one or two inventions that have changed the world, and how.

tetra — pak cartons bicycle plastic bags

radio computer penicillin

landmines Internet car alarms

television light bulb telephone

nuclear weapons speed cameras mobile phones

Inventions

The Best Inventions Ever

The Worst Inventions Ever

Check on 3. Перевірка домашнього завдання. Впр. 5 (с. 97).

Homework Учні в парах читають складені вдома запитання й відповіді на них. Учитель стежить за правильністю граматичної будови речень, виправляє помилки у разі їх наявності.

II.ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Listening 1. Аудіювання.

Comprehension Учитель роздає картки (НО2) і читає текст. Учні уважно слухають і виконують завдання на картках. По закінченні роботи вони називають винахідників та їхні винаходи. Учитель контролює правильність відповідей.

THE TOP TEN MOST POPULAR INVENTORS

The following popular inventors are considered to be the most popular.

Thomas Edison

The first great invention developed by Thomas Edison was the tin-foil phonograph. A prolific producer, Edison is also known for his work with light bulbs, electricity, film and audio devices, and much more.

Alexander Graham Bell

In 1876, at the age of 29, Alexander Graham Bell invented his telephone. Among one of his first innovations after the telephone was the » photophone «, a device that enabled sound to be transmitted on a beam of light.

George Washington Carver

George Washington Carver was an agricultural chemist who invented three hundred uses for peanuts and hundreds more uses for soybeans, pecans and sweet potatoes; and changed the history of agriculture in the south.

Eli Whitney

Eli Whitney invented the cotton gin in 1794. The cotton gin is a machine that separates seeds, hulls and other unwanted materials from cotton after it has been picked.

Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg was a German goldsmith and inventor best-known for the Gutenberg press, an innovative printing machine that used movable type.

John Logie Baird

John Logie Baird is remembered as the inventor of mechanical television (an earlier version of television). Baird also patented inventions related to radar and fiber optics.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin invented the lightning rod, the iron furnace stove or «Franklin Stove», bifocal glasses, and the odometer.

Henry Ford

Henry Ford improved the «assembly line» for automobile manufacturing, received a patent for a transmission mechanism, and popularized the gas-powered car with the Model-T.

James Naismith

James Naismith was a Canadian physical education instructor who invented basketball in 1891.

Herman Hollerith

Herman Hollerith invented a punch-card tabulation machine system for statistical computation. Herman Hollerith’s great breakthrough was his use of electricity to read, count, and sort punched cards whose holes represented data gathered by the census-takers. His machines were used for the 1890 census and accomplished in one year what would have taken nearly ten years of hand tabulating.

HO2:

Listen to the text about the top ten most popular inventors and match the inventions with the names of the scientists or inventors.

Thomas Edison A. a punch-card tabulation machine system for

Alexander Graham Bell statistical computation

George Washington Carver B. cotton gin

Eli Whitney C. an innovative printing machine

Johannes Gutenberg D. mechanical television

John Logie Baird E. tin-foil phonograph

Benjamin Franklin G. transmission mechanism

Henry Ford H. basketball

James Naismith I. telephone

Herman Hollerith J. three hundred uses for peanuts and hundreds more

uses for soybeans, pecans and sweet potatoes

Vocabulary 2. Активізація мовленнєвих зразків.

Practice 1) Робота у групах.

Учитель поділяє клас на групи по четверо-п’ятеро. Учні за 5 хвилин повинні по пам’яті скласти списки винахідників і їхніх винаходів. Перемагає група, у якої список довший.

2) Впр.1 (с. 98).

Учні по черзі читають твердження вправи, погоджуються з правильними та виправляють неправильні.

3) Впр.2 (с. 98).

Учні самостійно доповнюють речення відповідними формами поданих слів, потім по черзі читають ці речення.

4) Впр.3 (с. 98).

Учні доповнюють реченнями словами зі списку, потім по черзі читають ці речення. Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

Speaking 3. Розвиток умінь мовлення.

Бесіда в режимі Т→Р1→Р2→Р3.

T: What do you think are the three most important or interesting inventions since 1850? How about since 1950?

Do you think modern technology reduces or increases stress? Why?

What social changes have cell phones made?

What are good and bad points of using computers?

How do you think face-to-face communication differs from communication using computers?

Have you used the Internet to learn English or read or talk in English? What are the pros and cons (good and bad points) about improving your English by the Internet rather than with a teacher?

III.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

РЗ, впр.1 (с. 44),письмово.

Summarizing 2.Підведення підсумків уроку.

Бесіда в режимі Т→Р1→Р2→Р3.

T: Tell one thing that you have learned about the famous scientists/inventors at this lesson.

Which tasks were interesting/useful/difficult?

Предыдущий:

Следующий: